Jak ze studia MBA dostat maximum?

Studium MBA je obrovská investice a vzhledem k tomu, kolik vás stojí, chcete z něj vytěžit co nejvíce. Možná si myslíte, že po studiu na bakalářské úrovni již máte dobrou představu o tom, jak co nejlépe využít vysokoškolské vzdělání. Studium MBA je však zcela odlišné a vyžaduje jiný soubor dovedností a příprav.

Jak co nejlépe využít zkušenosti s MBA?

Podání přihlášky je často časově velmi náročný proces. Uchazeči o studium MBA musí prozkoumat řadu programů MBA, připravit se na přijímací proces, napsat několik testů, případně se připravit na osobní pohovory.

Při tolika úkonech v přijímacím řízení je snadné zapomenout, že je to teprve začátek vaší cesty na MBA. Abyste si mohli být jisti, že ze svého studia MBA vytěžíte maximum, přinášíme vám několik tipů:

  • Vymyslete si finanční plán
  • Zaměřte se na kompletní studium MBA
  • Navazujte kontakty kdekoli a kdekoli
  • Buďte během studia MBA aktivní
  • Rozvíjejte své kariérní cíle v průběhu studia
  • Přihlaste se na co nejvíce letních stáží
  • Nenechte se zastrašit

Než však získáte místo na vysněném programu MBA, můžete udělat několik věcí předem…

 

Promluvte si s absolventy MBA

Nikdo nezná studium MBA lépe než absolventi, proto se pokuste si promluvit s několika bývalými studenty o jejich zkušenostech. Vzhledem k tomu, jaký vztah máme všichni ke svým alma maters, byste jen těžko hledali někoho, kdo by nebyl ochoten podělit se o své zkušenosti. Snažte se vybrat ty, jejichž zájmy se shodují s vašimi, aby vám poskytli přesnou představu o tom, co by vás mohlo čekat.

Zjistěte si informace na internetu

Před podáním přihlášky se podívejte na své veřejné profily – jak se prezentujete? Buď si všechny své profily na sociálních sítích udělejte soukromé, nebo je vyčistěte tak, abyste se prezentovali vyzrále a profesionálně.

Začněte rozvíjet své kontakty

Velkou část studia MBA tvoří neakademická stránka věci. Vytváření sítí a kontaktů je hlavním důvodem pro studium na obchodní škole, takže této příležitosti využijte. Představte se každému, komu můžete, a věnujte čas tomu, abyste se seznámili se svými spolužáky a profesory. Vyhledávejte zejména ty, kteří mají jiné zkušenosti než vy. Je to jedna z nejlepších příležitostí, jak se v životě seznámit s tak různorodými lidmi.

Přemýšlejte o své kariéře

Je snadné nechat se unést zkušenostmi z MBA, ale nezapomeňte, proč tam jste: abyste se posunuli ve své kariéře. Udělejte si čas na včasný průzkum možností studia a ujistěte se, že vám pomohou při dosahování vašich cílů. Často se obracejte na kariérní oddělení a navštěvujte náborové akce, abyste se setkali s potenciálními zaměstnavateli.

Pro kariérní postup je velmi důležitá také část studia věnovaná stážím, proto se na ni důkladně připravte a vyberte si společnost, pro kterou byste rádi pracovali – možná vám po dokončení studia MBA nabídne práci.

Procvičte si své dovednosti při pohovorech

Informační pohovory vám nabízejí možnost získat představu o tom, s jakými pohovory se budete setkávat po ukončení studia. Poskytují také příležitost poznat různé společnosti a představit se pracovníkům náboru. Mnoho programů MBA zahrnuje hodiny, jejichž součástí jsou informační pohovory.

Ujistěte se, že jste organizovaní

Kurz MBA vyžaduje značné množství žonglování s úkoly, akcemi a přednáškami, takže organizační schopnosti jsou nezbytné. Před zahájením kurzu se seznamte s nástroji, které budete používat k organizaci studia, včetně studijních aplikací, plánovačů a kalendářů. Po zahájení kurzu si sestavte rozvrh, abyste si naplánovali čas, a držte se ho – prokrastinace je váš největší nepřítel. Žádné období vašeho života nebude záviset na vašich organizačních a řídicích schopnostech tolik jako studium MBA.

Zapojte se, ale nevnucujte svůj názor

Přispívat do výuky je nezbytné, ale to neznamená, že byste měli skupinu řídit. Pokud máte k diskusi co dodat, udělejte to, a pokud s něčím nesouhlasíte, dejte to najevo, ale nesnažte se diskusi ovládnout. Posloucháním se naučíte více než mluvením a získáte tak i více přátel.

Najděte si způsob, jak se uvolnit

Kurzy MBA jsou stresující, proto si je vykompenzujte tím, že si najdete zdravý způsob relaxace. Pro někoho to může být běhání, pro jiného malování nebo čtení. Až zjistíte, co vám vyhovuje, vyhraďte si na to každý týden čas.

Předchozí příspěvek
Novější příspěvek